Ćwiczenia KSRG z zakresu zwalczania pożaru kompleksu leśnego w powiecie limanowskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 października 2018

29 października 2018 na terenie leśnictwa „Kiczora” będącego w jurysdykcji Nadleśnictwa Limanowa w miejscowości Rzeki (gmina Mszana Dolna, powiat limanowski); odbyły się ćwiczenia KSRG w zakresie zwalczania pożarów lasów.

Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej podczas gaszenia symulowanego pożaru. Ćwiczono elementy organizacji zaopatrzenia wodnego w przypadku gaszenia dużych pożarów w trudnym terenie górskim w tym przetłaczanie i przepompowywanie wody na znaczne odległości, organizację łączności dowodzenia i współdziałania oraz sam proces alarmowania, dysponowania i dojazdu podmiotów ratowniczych do zdarzenia w czasie rzeczywistym.

Głównym założeniem ćwiczeń było rozwinięcie taktyczne sił i środków PSP i OSP na odległość ok. 1000m., pozwalające na podanie sześciu prądów gaśniczych, przy równoczesnym zapewnieniu zaopatrzenia wodnego dla zastępów prowadzących działania gaśnicze gwarantujące utrzymanie ciągłości podawania skutecznych prądów gaśniczych przez co najmniej 10 min.

W ćwiczeniach, w sile kompanii,  wzięły udział zastępy JRG Limanowa, wydzielone podmioty OSP w KSRG z terenu powiatu limanowskiego oraz zastępy JRG z komend w Nowym Sączu oraz Gorlicach.

Po zrealizowaniu założeń swoje uwagi odnośnie przebiegu ćwiczeń przekazali Kierujący Działaniem Ratowniczym poszczególnych poziomów, a podsumowania i wstępnej oceny ćwiczeń dokonał przedstawiciel Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Komendant Powiatowy PSP w Limanowej.

Autor: PR KP PSP Limanowa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie