UWAGA!!! "Cichy zabójca"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 stycznia 2019

W ostatnim okresie na terenie powiatu limanowskiego wzrasta liczba zatruć tlenkiem węgla (CO). W dniach 02-07.01.2019r. tutejsza Jednostka Ratowniczo Gaśnicza wraz z jednostkami OSP, brały udział w dwóch interwencjach w których zatruciu uległy dwie młode osoby. W związku z tym, zwracamy się do mieszkańców powiatu limanowskiego o zwrócenie szczególnej uwagi na "zabójcę" jakim jest tlenek węgla.

Tlenek węgla zwany potocznie "czadem" jest gazem bardzo podstępnym,  nie da się go w żaden sposób zobaczyć, wyczuć – ponieważ jest bezwonny i bezbarwny. Z hemoglobiną (białkiem odpowiedzialnym za transport tlenu, znajdującym się w czerwonych ciałkach krwi) łączy się ok. 300 razy łatwiej i szybciej niż tlen. Jeśli więc CO znajduje się w powietrzu, bardzo szybko dostanie się do całego organizmu, powodując zatrucie i śmierć.

"Czad" powstaje podczas niecałkowitego spalania różnych substancji: węgla, gazu, benzyny, drewna. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy urządzenie grzewcze jest niesprawne, zanieczyszczone albo wentylacja w pomieszczeniu jest niewłaściwa. Czad zabija najczęściej w źle wentylowanych łazienkach z piecykiem gazowym lub w domach ogrzewanych piecami węglowymi albo gazowymi, bądź też kominkami.

Bezwzględnie pamiętajmy o:

- czyszczeniu i udrażnianiu przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych,

- zapewnieniu obiegu powietrza poprzez uchylanie okien i niezasłanianie otworów w drzwiach kuchni i łazienki,

- regularnych przeglądach instalacji wentylacyjnych i urządzeń grzewczych,

- instalowaniu czujników tlenku węgla w pomieszczeniach w których znajduje się urządzenie/piec.

 Jakie są objawy i skutki zatrucia tlenkiem węgla (CO)?:
– ból głowy o nasileniu tym większym, im większe jest stężenie tlenku węgla,
– zawroty głowy,
– nudności i wymioty,
– utrata przytomności,
– zaburzenia widzenia,
– drgawki,
– zaburzenia układu krążeniowo-oddechowego,
– zatrzymanie krążenia (śmierć).

Co robić, gdy ktoś z domowników ulegnie zatruciu?

Przede wszystkim trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo, aby osoba która udziela pomocy również nie uległa zatruciu. Otworzyć wszystkie drzwi, okna i wezwać pomoc (998,999,112). Jeśli jest to możliwe, zapewniając swoje bezpieczeństwo, wynieść poszkodowanego w miejsce gwarantujące dopływ świeżego powietrza (najlepiej do sąsiedniego budynku). Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, i oddycha należy ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, okryć kocem, i monitorować jego stan aż do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

 Podsumowując - APELUJEMY!!! o przestrzeganie powyższych zasad, co w znacznym stopniu może zmniejszyć ryzyko zatrucia tym niebezpiecznym gazem.

Informacja statystyczna zdarzeń związanych z tlenkiem węgla w kraju, od 01.10.2018r. do 07.01.2019 roku.

- liczba zdarzeń z CO - 1854

- liczba osób rannych - 982

- liczba osób śmiertelnych - 22

 

Więcej informacji na temat tlenku węgla https://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu

Autor: KP PSP Limanowa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie