Zagrożenie pożarowe w lasach - pożar pod górą Chełm

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 kwietnia 2020

Od początku roku leśnicy oraz strażacy są postawieni w stan podwyższonej gotowości. Pierwsze pożary w lasach odnotowano już w styczniu, łącznie od początku roku do 20 kwietnia w Polsce we wszystkich lasach wybuchło 2673 pożary.  Z czego 604, w zarządzanych przez Lasy Państwowe, wskutek czego utracono ponad 268 ha lasów państwowych. Tylko w  kwietniu lasy w zarządzie LP płonęły 404 razy.

W dniu wczorajszym tj. 22.04.2020 o godz.11.11, zastępy JRG Limanowa oraz zastępy najblizszych jednostek OSP gasiły pożar lasu w miejscowości Kłodne. Ze względu na trudne warunki terenowe dojazd zastępów straży pożarnej do miejsca pożaru był utrudniony. Pierwszy KDR po rozpoznaniu polecił sprawić linię główną W-75 na długości około 200m po czym dwie linie gaśnicze W-52 zakończone prądownicami gaśniczymi. Łączna odległość na jaką podawano prądy gaśnicze to około 300m. Działania gaśnicze prowadzono również z wykorzystaniem sprzętu burzącego (łopaty, tłumice). Zaopatrzenie wodne było realizowane metodą dowożenia. Na miejscu działania gasnicze prowadziło 42 strażaków z 12 zastępów straży pożarnej 7 PSP oraz 5 OSP. Spaleniu uległo poszycie leśne na powierzchni ok. 0,4ha.

Niestety, wiele z pożarów lasów to efekt celowych podpaleń lub skrajnej lekkomyślności, między innymi wypalania traw na sąsiadujących łąkach, porzucania niedopałków papierosów. Apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:

 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest: rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu.
 2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
 3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
 4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
 5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
  • 0 - brak zagrożenia,
  • I - zagrożenie małe,
  • II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
  • III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych,

W przypadku zauważenia zarzewia ognia, pożaru lub nieodpowiedzialnego zachowania innych osób, jak najszybciej powiadomcie o tym służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 998.

Aktualną sytuację pożarową w lasach można śledzić na stronie Lasów Państwowych oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa.

 Źródło danych: https://www.lasy.gov.pl/

Autor: KP PSP Limanowa

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie